,

מדריך לרכישת מחשב חדש לעסק

המחשב הוא כלי הכרחי וחשוב כמעט בכל עסק בימינו. למחשב תפקיד מרכזי בניהול העסק, מעקב לקוחות, גביה ותקשורת ולעיתים הוא הכרחי אף לביצוע העבודה עצמה. לכן, רצוי וכדאי לדאוג לתקינות המחשב ברמה השוטפת ומעת לעת אף להחליפו במחשב חדש וחדיש יותר.

אם החלטתם להתחדש, אבל אין לכם מושג על מה כדאי לשים דגש ועל פי אילו קריטריונים לבחור את המחשב החדש –  המאמר הזה הוא בשבילכם.

תפקיד המחשב

לפני הכול, חשוב להגדיר מה הם הצרכים שלנו ומה יהיו השימושים של המחשב החדש. ניתן להיעזר בשאלות המנחות הבאות:

1. האם מיקום המחשב הוא קבוע או שיש צורך להשתמש בו במקומות עבודה שונים (למשל בבית ובמשרד)?

2. האם המחשב אמור לשמש להפעלת תוכנות גרפיות או תוכנות לעריכת וידאו?

לשימושים ביתיים: 3. האם המחשב ישמש למשחקים או לצפייה בסרטים?

תקציב

אחרי שהגדרנו את השימושים במחשב צריך להחליט על תקציב. בתחום המחשבים, באופן כמעט גורף, ככל שתשקיעו יותר כסף תקבלו מחשב יותר טוב, יותר חזק, יותר חדשני והשמיים הם הגבול. לכן חשוב להגדיר מראש מהו התקציב שלכם בהתאם לצרכים.

נייד\ נייח

בהתאם לצרכים שהגדרנו,

יש להחליט בין אופציה של מחשב נייח שולחני או מחשב נייד-לפטופ.

ההבדלים המשמעותיים בין מחשב נייד למחשב לנייח:

ניידות – אם יש לכם צורך בעמדת עבודה משתנה, לפגישות מחוץ למשרד או לפיצול העבודה במשרד ובבית, מחשב נייד הוא הפתרון האידיאלי.

גמישות במפרט – במחשב נייח יש מבחר גדול של אפשרויות בחירה ברכיבים כך שניתן להגיע להתאמה מדויקת לצרכים. למשל אם יש לכם צורך באחסון חומרים רבים במחשב תוכלו להוסיף למחשב עם מפרט בסיסי כונן קשיח גדול במיוחד. בעוד במחשב נייד המפרט נתון מראש ולרוב לא ניתן לשינוי.

אחריות – בדרך כלל מחשב נייד בשל היותו מחשב מותג שנמכר כיחידה אחת מגיע עם אחריות מקיפה. בעוד שבמחשב נייח שמורכב בהרכבה מקומית האחריות מתחלקת לכל רכיב בנפרד ובדרך כלל ניתנת על ידי היבואן במעבדה בלבד. במידה ובחרתם במחשב נייד כדאי לוודא שהוא מגיע עם אחריות ל-3 שנים באתר הלקוח.

שדרוג – מחשב נייד כמעט ולא ניתן לשדרוג בעוד מחשב נייח הרבה יותר פשוט וזול לשדרג מבחינת רכיבים: הוספת זיכרון רם, הגדלת הכונן הקשיח וכד’.

תיקונים – מחשב נייד נוטה יותר לתקלות ברמה הפיסית וגם חשוף יותר לפגיעות חיצוניות כמו נפילה ורטיבות. תיקון מחשב נייד שלא במסגרת אחריות הוא בעליות גבוהות בהרבה ממחשב נייח שאותו קל יותר וזול יותר לתקן.

עלויות – באופן חד משמעי מחשב נייד בהשוואה למחשב נייח עם מפרט דומה- הוא יקר יותר בשל הצורך בהקטנת הרכיבים.

חיבורים – מחשב נייד מוגבל במספר החיבורים שלו בעוד מחשב נייח מגיע עם כמות גדולה של כניסות USB, אופציות שונות לחיבור מסך וכניסת אוזניות\ רמקולים כפולה.

רכיבים

איזה מפרט כדאי לבחור למחשב חדש

החלק העיקרי והמורכב ביותר בבחירת מחשב חדש הוא הרכיבים או מפרט המחשב.

בהתאם להגדרת התקציב ושימושי המחשב יש לבחור את הרכיבים המתאימים. השוק הטכנולוגי מוצף ברמות שונות ובדגמי ביניים של רכיבי מחשב ועל כן ננסה לפשט זאת ככל האפשר.

הרכיבים העיקריים במחשב שעליהם צריך לשים דגש:

המעבד – המעבד הוא ה”מוח” של המחשב וכנראה גם הרכיב החשוב ביותר. לצרכים משרדיים בסיסים כדאי לבחור במעבד של אינטל מסוג I3. אולם בשל ההתחדשות הקבועה חשוב גם לוודא שזהו מעבד חדיש. מעבד I3 מהסדרה של 2011 הוא ברמה נמוכה משמעותית ממעבד I3 מהסדרה של 2016.

זיכרון רם – זיכרון רם זה הזיכרון האחראי על הפעולות המתבצעות במחשב בזמן אמת. לשימושיים בסיסיים חשוב לוודא שמפרט במחשב מכיל זיכרון רם של לפחות GB4 אחרת נרגיש שהמחשב “עובד לאט”.

כונן קשיח – הכונן הקשיח או ההארד-דיסק מכיל את כל החומרים והקבצים המאוכסנים במחשב: תוכנות שמותקנות במחשב, קבצי וורוד, תמונות, סרטונים וכד’. בשימוש סביר רצוי לרכוש הארד-דיסק בגודל של TB1 (1,000 ג’יגה).

כונן SSD – כונן זה הוא בעצם כונן קשיח אך בטכנולוגיה חדישה יותר שמאפשרת לו להיות מהיר בצורה משמעותית לעומת הכונן הקשיח הסטנדרטי. מכיוון שגם העלות שלו גבוהה בהרבה רצוי לרכוש אותו בנוסף לכונן הקשיח עם נפח קטן יחסית (לפחות GB120) שעליו תותקן מערכת ההפעלה של המחשב ותוכנות חשובות בשימוש יומיומי. השימוש בכונן SSD מגביר את “מהירות המחשב” פלאים.

כרטיס מסך – לשימוש משרדי בסיסי אין צורך לרכוש כרטיס מסך נפרד. לוח האם של המחשב עליו מורכבים כל שאר רכיבי המחשב מגיע עם כרטיס מסך מובנה שמספיק לעבודה משרדית עם תוכנות בסיסיות וגלישה באינטרנט. במידה והגדרתם בשימושי המחשב גם צפייה בסרטים או עבודה עם תוכנות גרפיות חשוב להוסיף גם כרטיס מסך חיצוני חזק.

(למידע מפורט יותר על רכיבי המחשב ניתן לקרוא את המאמר “מבנה המחשב“.)

ובמחשב נייד:קחו בחשבון שככל שהמסך גדול יותר גם משקל המחשב עולה

גודל מסך – מחשב נייד מגיע כיחידה אחת עם המסך ולכן בעת רכישת המחשב יש להחליט גם על גודל המסך הרצוי. זוהי בחירה אישית לחלוטין ואינה משפיעה על שאר פעילות המחשב. אולם יש לקחת בחשבון שככל שהמסך גדול יותר גם משקל המחשב עולה.

סוללה – מחשב נייד שיועד לשימוש רב מחוץ למשרד או במקומות שאין חיבור זמין לחשמל חשוב לוודא שמגיע עם חיי סוללה ארוכים על מנת שלא “להיתקע” בלי סוללה ולהפסיק את רצף העבודה.

בנוסף, במידה ובחרתם במחשב נייד, חשוב מאוד לשים לב כי למחשב יש שלדה מחוזקת ובולמי זעזועים. רצוי גם עמידות מסוימת נגד מים, שכן כמה טיפות בודדות לתוך המחשב הנייד יכולות להרוס אותו.

*לנוחיותכם, בסוף המדריך הוספנו מספר דוגמאות למפרטי מחשב מומלצים בהתאם לצרכים ולשימוש.

תוכנות

אחרי שבחרנו את החומרה של המחשב, בכדי שנוכל להשתמש בו יש להתקין עליו תחילה מערכת הפעלה – ברוב המקרים מדובר ב-windows. קל להתפתות להשאר עם הגרסה הישנה והמוכרת אך ההמלצה היא כמובן להתחדש ולרכוש רישיון לגרסה החדשה ביותר הקיימת בשוק. אולם חשוב לבדוק במקביל האם הציוד הנוסף הקיים אצלכם במשרד או תוכנות ייעודיות האמורות להיות מותקנות על המחשב החדש יכולים להתאים למערכת ההפעלה החדשה.

לאחר התקנת מערכת ההפעלה מומלץ להתקין תוכנת אנטיוירוס בכדי להגן על המחשב החדש מפני וירוסים (למידע נוסף בנושא זה ניתן לקרוא את המאמר “איך לשמור המחשב חלק 1 – להגן על המחשב מפני וירוסים“).

כדאי לבדוק אילו תוכנות משמשות אתכם ביומיום במחשב הקיים בכדי לדעת מה צריך להתקין על המחשב החדש. למשל תוכנות ייעודיות הקשורות לעבודה, תוכנות ניהול וכד’.office 2016

בנוסף, ברוב המקרים נדרשת גם התקנה של חבילת אופיס הכוללת בין היתר את תוכנת Word- המשמשת לכתיבת מסמכים, Excel- המשמשת ליצירת טבלאות וגרפים ותוכנת Outlook- המשמשת לשליחה וקבלה של דואר אלקטרוני.

התקנה

התקנת מחשב חדש

תתחדשו! יש לכם מחשב עכשיו וזה הזמן לחבר אותו לעמדה ולהכניס אותו לפעילות.

התקנת המחשב כוללת: חיבור המחשב לעמדה (במחשב נייח – חיבור מסך, מקלדת ועכבר ושאר הציוד ההיקפי), העברת חומרים חשובים מהמחשב הישן, חיבור לרשת של המשרד ולאינטרנט, הגדרת מדפסות, התקנת מערכת הפעלה והתקנת תוכנות.

במידה ואין ברשותכם את הידע והניסיון בהתקנה הכוללת, רצוי להשתמש בשירות של טכנאי מוסמך על מנת לוודא שהתהליך מתבצע בדרך הנכונה והיעילה ביותר בכדי למנוע תקלות בהמשך ולהבטיח ביצועים מרביים של המחשב החדש.

לסיכום, קניית מחשב היא לא דבר שבשגרה, ועל כן חשוב לא לקנות על רגל אחת. בקניית מחשב חדש צריך להתאים באופן הטוב ביותר את הצרכים מהמחשב לעלותו. שקלו היטב את החלטתכם ובדקו את התכונות כדי לרכוש את המחשב המתאים ביותר לצרכים שלכם.

 

 


דוגמא למפרט מחשב משרדי בסיסי (נייח)

לוח אם: GA-H110M-S2V
מעבד: INTEL I3-6100 Processor (3M Cache, 3.70 GHz)
זיכרון אחסון (כונן קשיח): 1TB SATA III 7200RPM
זיכרון (RAM): 4GB DDR4 2133MHz
מערכת הפעלה: Win 10  64 bit

* עלות מחשב עם המפרט הנ”ל הינה בסביבות 2,000-2,200 ₪ + מע”מ


דוגמא למפרט מחשב משרדי משופר (נייח)

לוח אם: GA-Z170-HD3
מעבד: INTEL I5-6400 Processor (3M Cache, 3.70 GHz)
זיכרון אחסון (כונן קשיח): 1TB SATA III 7200RPM
זיכרון אחסון (כונן SSD) SSD 120GB
זיכרון (RAM): 8GB DDR4 2400MHz
מערכת הפעלה: Win 10  64 bit

* עלות מחשב עם המפרט הנ”ל הינה בסביבות 2,500-2,800 ₪ + מע”מ


דוגמא למפרט למחשב גרפיקה בסיסי (נייח)

לוח אם: MSI Z170­A PRO DDR4
מעבד: INTEL I5­6600K (6M Cache, 3.5 GHz)
זיכרון אחסון (כונן קשיח): 2TB SATA III 7200RPM
זיכרון אחסון (כונן SSD) SSD 2400GB
זיכרון (RAM): 16GB DDR4 2400MHz
כרטיס מסך GTX 1060 6GB DDR5
מערכת הפעלה: Win 10  64 bit

* עלות מחשב עם המפרט הנ”ל הינה בסביבות 5,000-5,500 ₪ + מע”מ

Call Now Button
צור קשר
close slider

לקביעת פגישה, קבלת הצעת מחיר או לכל שאלה

× דבר איתנו ב- WhatsApp