,

מבנה המחשב – רכיבים עיקריים ותפקידם

 

מאמר זה נועד להסביר בפשטות כיצד מורכב מחשב ומה תפקידו של כל רכיב

עולם המחשבים בנוי מחומרה ותוכנה.

תוכנה הינה ממשק המשתמש שבאמצעותו אנו מתקשרים עם המחשב ומבצעים דרכו פעולות.

חומרה הם רכיבים פיזים המורכבים בקופסאת המחשב שלנו ולכל אחד יש מטרה שונה.

בכדי שנוכל להבין כל חלק מה חשיבותו ומטרתו אפילו מבלי להבין הרבה בתחום, נשווה את מבנה המחשב למבנה גוף האדם.

החלק הראשון הוא אולי החשוב מכולם, בדומה למוח שלנו גם הוא משמש לניתוב ועיבוד של מידע. זהו המעבד של המחשב (CPU).

ככל שיש לנו מעבד מהיר וחדיש יותר כך המחשב יבצע פעולות מורכבות במהירות גבוהה יותר וזמני ההמתנה יהיו קצרים יותר.

בשל ההתקדמות הטכנולוגית המהירה, מעבד ישן יתן ביצועים נמוכים והמחשב יעבוד לאט ואולי אף יתקע.

 

החלק השני דומה במידה רבה למערכת הלב והדם בגופינו המקשרת ומעבירה מרכיבים חיוניים בין כל איברנו. פעולה דומה מתבצעת גם בתוך המחשב באמצעות לוח האם (motherboard). לוח אם הוא הרכיב הגדול במחשב ועליו מחוברים כל הרכיבים האחרים ישירות או בעקיפין,לוח אם מקשר בין כל החלקים ודואג למערכת יציבה. לא כל לוח אם מתאים לכל מעבד ולהפך. כך שאנו צריכים לבדוק שיש תאימות ביניהם. ככל ששבב לוח האם חדיש יותר כך לוח האם יוכל לעבוד עם רכיבים חדשים יותר ולנצל את מלוא כוחם.

כדאי מאוד להשקיע בלום אם טוב למרות שלא רואים את אופן ביצועיו באופי ישיר כמו שאר הרכיבים. כשאתם קונים לוח אם טוב, אתם קונים גם שקט בתקלות חומרה וגם מחשב יציב למשך שנים. לוח אם איכותי אף יאפשר שידרוג של רכיבים אחרים במחשב במידה ויהיה צורך בהמשך. בעוד לוח אם אחר עשוי להיות מוגבל ולא לאפשר התקנה של רכיבים מתקדמים יותר.

שני החלקים הבאים אינם דומים לאיברים בגופינו אלא לחלקים שונים כמו במוח שלנו, סוגים שונים של זיכרון:

זיכרון לטווח הקצר ו”טייס אוטומטי”- עוזרים לנו במהלך ביצוע פעולות ברגע נתון. “הטייס האוטומטי” מופעל כאשר אנחנו מבצעים פעולות שכבר ביצענו פעמים רבות בעבר (כמו לרכב או לנהוג) ואינן מצריכות מאיתנו להפעיל את החלק המודע במוח. כך עובד זיכרון גישה אקראית  \ זיכרון רם (RAM) במחשב.

ההבדל הוא שהזיכרון הזה הוא לטווח קצר בלבד מפאת גודל המקום ומהירות הנתונים החולפים בו. זיכרון רם הוא זיכרון עזר לקיצור תהליך העיבוד, המעבד מושך מידע מזיכרון זה במהירות גבוהה יותר מאשר “מקור המידע”. מהירות וגודל זיכרון נמוכים יגרמו להאטה בהפעלת תוכנות ושימושים אחרים הדורשים עיבוד מחשב.

זיכון לטווח הארוך- לאדם יש יכולת לזכור דברים שקרו בעבר. יכולת זו דומה לתפקידו של הזיכרון לקריאה בלבד \ זיכרון רום (ROM).

זיכרון רום הוא אמצעי לאחסון נתונים ועליו אנו שומרים את כל החומר שנמצא על המחשב למשל תוכנות, מסמכים, תמונות, שירים, משחקים, סרטים, וכו’.

זיכרון רום מגיע כאמצעי אחסון פנימי בנפחים שונים ובמהירויות שונות, קיימים סוגים שונים של אמצעי אחסון פנימיים כשהעיקריים ביניהם הם:  Hard Disk, SSD.

ההבדלים: Hard Disk \ כונן קשיח- בעל נפח גדול אך איטי – למי שיש המון נתונים יעדיף לרכוש סוג זה.

SSD \ כונן זיכרון אלקטרוני – בעל נפח קטן אך מהיר – למי שאין הרבה נתונים אבל חשובה לו המהירות בהחלט ירכוש סוג זה.

קיימים זכרונות SSD בעלי נפח גדול, אך הם אינם פופולרים בגלל מחירם הגבוה. היתרון הקיים באמצעי אחסון נתונים הוא שאפשר לחבר סוגים שונים ולהנות מכל העולמות, מחשב עם יכולת האצה והעברת נתונים באופן יוצא מן הכלל ונפח גדול לשמירה על הרבה חומרים.

את החלק הבא ניתן להשוות למערכת השרירים שלנו. בזכותה אנו יכולים לנוע ולהרים דברים כבדים. כולנו יודעים שככל שנפתח את שרירנו נוכל להרים דברים יותר כבדים ונוכל לעסוק בפעילות גופנית לזמן יותר ממושך. אך ככל שנתפתח מסת שריר, הגוף שלנו ידרוש אספקה גדולה יותר של רכיבים תזונתיים.

זאת בדומה לרכיב במחשב הנקרא כרטיס מסך (GPU).

יש צורך בכרטיס מסך מכיוון שלמעבד (CPU) יש יכולת נמוכה לעיבוד גרפי, לכן הומצא כרטיס המסך כדי לספק מענה לדרישה זו. כרטיסי מסך הוא רכיב יחסית גדול לעומת שאר רכיבי המחשב ודורש המון מתח והספק חשמלי גבוה

כרטיסי מסך מגיעים בשתי צורות:

כרטיס מסך מובנה- כרטיס המגיע מובנה כחלק מלוח האם. מספק ביצועים נמוכים אך דורש פחות מתח והספק, כרטיס זה מתאים בדרך כלל למשתמשים שלא עוסקים בתוכנות גרפיקה ומשחקים.

כרטיס מסך נפרד (חיצוני): כרטיס הנפרד מהלוח אך עדין מחובר אליו בעזרת חיבור מיוחד לכרטיסי מסך, כרטיס זה מתאים למשתמשים העובדים על תוכנות גרפיקה ו3D, משחקים, וצפיה בסרטים באיכות גבוהה.

בכל מקרה, כדי שנוכל לעבוד עם המחשב ולחברו למסך, דרוש אחד מסוגי הכרטיסים שצוינו.

כמו שאנחנו צורכים מזון וחמצן, כך צורך המחשב חשמל. החשמל מועבר למחשב ולכל אחד מרכיביו באמצעות ספק הכוח (PSU). ספק כוח הוא הרכיב המחלק מתח חשמלי (VOLT) לכל רכיבי המחשב. ספק כוח עם הספק חשמל (WATT) גבוה מאפשר לחבר רכיבי מחשב חזקים יותר עם דרישות גבוהות של הספק. ובנוסף לחבר גם עוד רכיבים כגון זיכרון אחסון, כרטיס מסך נוסף, כרטיסי סאונד וכדומה.

לדוגמא, כפי שנאמר קודם, כרטיס מסך כיום הוא הרכיב שיכול לדרוש הכי הרבה מתח והספק חשמלי. כל מחשב שנבנה ללא צורך מיוחד לדרישה גרפית יוכל להסתפק בספק כוח בסיסי המגיע עם המארז.

לסיום, את כל האיברים בגופינו עוטף הגוף עצמו, עור ועצמות. את חלקי המחשב עוטף מארז המחשב (Chassis or Enclosure).

המארז הוא בעצם השלדה של המחשב, בתוכו נמצאים כל הרכיבים השונים.

על המארז אפשרויות למאוורים בכל צדדי המחשב. מחשב בעל רכיבים עוצמתיים ייצר חום רב יותר ממחשב בסיסי ועל כן יש להתצטייד במערכת קירור איכותית בהתאם.

Call Now Button
צור קשר
close slider

לקביעת פגישה, קבלת הצעת מחיר או לכל שאלה

× דבר איתנו ב- WhatsApp